Terytorium


Terytorium Stada Zwierzęcych Kłów rozciąga się od wysokich gór po stepy. Można  tam wyróżnić kilka podstawowych formacji roślinnych i układu terenów, tj.: wysokie szczyty górskie, gdzie są hale i kosodrzewina, łagodniejsze zbocza górskie porośnięte tajgą i karłowatymi drzewami liściastymi, wyżyny z lasami liściastymi i mieszanymi i na koniec bezkresne stepy, które porastają wzgórza jak i równiny. Przez nasze terytorium płynie największa rzeka Calm. Oto szczegółowy opis tychże miejsc.
  Nad całym terytorium górują piękne, a zarazem groźne szczyty górskie. Ich potęga i moc nie tkwi w nazwie, lecz w niebezpiecznych urwiskach, wartkich rzekach i mroźnym klimacie. W tych górach wszystko może być zdradliwe. Nawet tak niepozorny kamień. Jeden zły ruch, a spadek z wysokości może zakończyć się nawet śmiercią. Jedynie najbardziej doświadczeni wędrowcy zapuszczają się w śnieżne ostępy. Jednak nawet oni muszą zdać sobie sprawę, że te góry prowadzą swoją grę, nie zwracając uwagi na doświadczenie. Ta górska kraina zwie się Juego [holigo] co znaczy gra. Lecz nadając imię temu obszarowi na pewno nie zapomniano o jego pięknie. Łagodniejsze szczyty są całe porośnięte tundrą i halami, a gdzieniegdzie niczym drzewa wyrastają skały. Niektóre z nich mają wejścia do jaskiń. Jest to dobre miejsce, aby podziwiać terytorium  z góry, jak i odpocząć  w samotności. Żyje tam mnóstwo górskich zwierząt. Czasami można zobaczyć wędrowne wilki.
 Większość gór mają "ostre" cyple, przez cały rok zasypane śniegiem. Wszystkie zboczach są porośnięte tajgą i karłowatymi drzewami, tylko na wschodzie znajdują się, tzw. suche wzgórza. Rosną tam kaktusy, a wysuszone pnie drzew stoją niczym posągi w muzeum. Powierzchnia jest piaszczysta, czasem kamienista. Nie płynie tam dużo rzek. Trzeba być szczęściarzem, żeby odnaleźć jakieś małe jezioro.
 W górach Juego płynie źródło rzeki Calm. Niestety nie można stwierdzić dokładnie jaka góra dała jej początek,  ale na pewno znajduje się gdzieś w sercu taj górskiej krainy. Terytorium Kłów obejmuje tylko jedne z pierwszych szczytów, gdzie Calm wije się u ich stóp, zalewając skalne ich podłoże. W jej nurtach żyją pstrągi i łososie.  Po obu stronach rzeki rośnie głównie tajga. Jednak nad nią samą można spotkać inne, niewielkie drzewa liściaste. Gdzieniegdzie powstały kaskady. Można tu polować, bawić się jak i odpoczywać.  Często tam przychodzą niedźwiedzie, które niezbyt chętnie przyjmują nowych przybyszów.
Gdzieś na południowym wschodzie znajduje się bardzo urokliwe miejsce, a to wszystko ze względu na wodospady. Wśród skał rosną krzaki i drzewa, a niedaleko tych skalnych wysp spada woda. Znajduje się tam mnóstwo jaskiń i korytarzy, które  sprawiają, że można łatwo się tam zgubić.  Największa z grot jest główną jaskinią Kłów. Resting jest największym z wodospadów, z którego bierze początek rzeka Resting. 2 kilometry dalej wpada ona do Calm.   
Całe góry Juego skrywają tak wiele tajemnic, że trudno je opisać w kilku zdaniach. W śród potężnych szczytów, wiją się rzeki, ze skał spada woda, gdzieś na zachodzie jest mnóstwo jezior, a na wschodzie już jest pustynia, a w sercu gór przez cały rok panuje mroźna zima.
Nagle góry kończą swoją potęgę jednym pasem niższych szczytów. Harmonijnie zmieniają się w wyżyny obrośnięte bezkresnymi lasami i łąkami.  U stóp wysokich wzgórz wije się dość szeroka rzeka Calm.
Lasy na wzgórzach są liściaste, jak i mieszane. Płynie tam wiele małych potoków i strumieni. Drzewa mogą mieć po kilka tysięcy lat, a niektórych miejscach las wygląda jakby się w nim czas zatrzymał.
Można się w nim łatwo zgubić. Tylko ci, którzy bardzo dobrze znają tamte leśne ostępy zapuszczają się w ich głąb.  Trzeba bardzo uważać, ponieważ łatwo wpaść w różne leśne pułapki.
Jedna z najpopularniejszą z nich są urwiska. Urwisko Śmierci, jest najbardziej odwiedzanym miejscem, ale jednocześnie bardzo niebezpiecznym. Jedna chwila nieuwagi, może kosztować upadkiem z wysoka.
Urwiska te zostały wyrzeźbione przez lodowiec w najpóźniejszej fazie zlodowacenia.
Im dalej na południe lasy stają się rzadsze i cieplejsze. W niektórych odcinkach jest po prostu duszno. Duszno niczym w tropikach. Lecz tamte drzewa zrzucają liście na zimę, tak jak inne liściaste drzewa. Tam znajdziesz mnóstwo potoków. Najbardziej znany to potok Green. Światło słoneczne nie dochodzi tam w swej całej okazałości, lecz przechodzi przez jasno zielone korony drzew. To sprawia, że wokół jest po prostu zielono. Idziesz dalej przez las w poszukiwaniu źródła łagodnego, choć głośnego szumu życiodajnej wody. Nagle dostrzegasz niezbyt wielkie jeziorko, oświetlone magicznym światłem, które zapaliła pewna czujka nocna, która ma swoją jaskinię właśnie nad tym wodospadem, który zaparł ci dech w piersiach. Woda spływa w dół z siłą i ciśnieniem jednak nie obawiaj się... Członkowie Stada kochają przychodzić tu i skakać z niego jak na zjeżdżalni wodnej. Gdy zmrużysz oczy zobaczysz zielone roślinki, to liany. Nasze zwierzęta posiadające przemianę ludzką bujają się na nich w cudownej zabawie. Mimowolnie się uśmiechasz gdy zanurzasz łapkę czy to, co tam masz w chłodnej, orzeźwiającej wodzie... Bierzesz łyk i zaraz chłepczesz już bez opamiętania. Jest pyszna, słodka, idealna... To tu wszyscy spotykają się z pragnieniem rozrywki.  Za wodospadem jest sekretne przejście, do dolnej części domu czerwono włosej... Znajdziesz tam podziemne jeziorko wypełnione wodą o magicznych właściwościach.
Gdy idziesz jeszcze dalej nagle wychodzisz na wielka polanę. Polanę największego wzgórza na terytorium Kłów. Tam ci co troszczą się o bezpieczeństwo naszego stada cały czas obserwują terytorium.Nagle pagórki łagodnieją, a zamiast drzew pojawiają się trawy. Wiosną wszystkie prerie rozkwitają: kwiaty, trawy, mnóstwo owadów, ptaków i zwierząt. Latem zaś rośnie wysuszone trawa. A to wszystko przecina rzeka Calm, która powoli płynie tworząc swe mielizny. Przy jej brzegach, czasem rosną drzewa, które tworzą niewielkie laski. Przy największym z nich na niewielkim wzniesieniu znajduje się główna polana SZK. Tam często przybywają członkowie stada Kłów, stąd nazwa. Znajduje się tam też najwięcej drzew. Małe ich skupisko tworzy niewielki lasek. Drzewa stoją w dość dużej odległości od siebie, co sprawia, ze można zobaczyć dalsze prerie. Na polanie znajduje się charakterystyczne drzewo (Deces) akacja afrykańska. Nie wiadomo dokładnie skąd ona się tu wzięła, ale według tutejszych zwierząt, jakiś ludź je tam posadził.


_______________________________
Terytorium napisane przez Justine pod redakcją Deces i z małą pomocą Apayan. Zezwalałam na przerabianie tego opisu tylko dla potrzeb stada SZK.